II LO   SP 53   Dane teleadresowebiuletyn informacji publicznej

school and education

Kontakt tel.

85 65 11 416

Logo Szkoły

II Liceum Ogólnokształcące im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku
Szkoła Podstawowa Nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku

International Baccalaureate World School No. 6159

Logo IB

Logo IB

Olimpiada Języka Niemieckiego - zapraszamy do udziału

Drodzy Uczniowie, zapraszamy do udziału w 44. Olimpiadzie Języka Niemieckiego. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://www.ojn.wsjo.pl/.
Zgłoszenia do etapu szkolnego przyjmują Nauczyciele j. niemieckiego do dnia 9 października 2020 r.

TERMINARZ (rok szkolny 2020/2021):

  1. Eliminacje szkolne – odbędą się dnia 6. listopada 2020 r. (piątek) o godz. 10.00. Czas trwania eliminacji: 2 godziny lekcyjne (90 minut).
  2. Eliminacje okręgowe - a) eliminacje pisemne 2.etapu odbędą się w szkołach 15.stycznia 2021 r. (piątek). Początek eliminacji pisemnych ustala się na godz. 10.00. Czas trwania – 2 godziny lekcyjne (90 minut). - b) egzamin ustny dla zakwalifikowanych uczestników (którzy zdobyli co najmniej 85% punktów w eliminacjach pisemnych), odbędzie się w 12 okręgach w terminach wyznaczonych przez Komitety Okręgowe, jednak nie później, niż 15. lutego 2021 r.
  1. Finał 44. OJN – eliminacje centralne odbędą się w dniach 26.- 28. marca 2021 r. w Poznaniu, w Wyższej Szkole Języków Obcych i Katedrze Skandynawistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, al. Niepodległości 4.

Marta Zackiewicz-Wasilewska
Szkolny koordynator OJN

Nabór na kurs języka niemieckiego – do grupy popołudniowej dla uczniów klas VII z całego miasta

Szanowny Siódmoklasisto,
masz niepowtarzalną okazję zdobycia umiejętności językowych z zakresu języka niemieckiego na wysokim poziomie i bez żadnych nakładów finansowych, ponieważ kurs w całości jest finansowany przez Urząd Miejski w Białymstoku. W II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku już od szesnastu lat organizowany jest kurs języka niemieckiego DSD II (Deutsches Sprachdiplom), który prowadzony jest przez naszych nauczycieli, wspomaganych przez nauczyciela z Niemiec. Egzamin DSD II jest najwyższą formą egzaminu z języka niemieckiego poza granicami Niemiec. Kurs trwa sześć lat, przez dwa lata w Szkole Podstawowej (7, 8 klasa) i cztery lata w Liceum. Kurs adresowany jest do uczniów klas siódmych z każdej białostockiej szkoły.

Międzyszkolna popołudniowa grupa DSD realizuje w tygodniu 4 godziny języka niemieckiego (2 spotkania po 2 godziny).

Zajęcia odbywać się będą w poniedziałki i środy w godz. 17.00 – 18.30.

Kurs rozpocznie się od 5 października 2020 r. – zajęcia stacjonarne lub online w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

Aby zostać uczniem DSD II powinieneś do dnia 28 września 2020 r. (poniedziałek) przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podanie (wzór podania - https://zso2bialystok.pl/index.php/rekrutacja-do-programu-dsd/rekrutacja-dokumenty-do-pobrania-dsd) w temacie wiadomości należy wpisać „Podanie DSD”.

W przypadku, gdy zgłosi się więcej kandydatów niż miejsc w grupie dnia 30 września 2020 r. w godz. 15.00 – 16.30 zostanie przeprowadzony test predyspozycji językowych, kwalifikujący do grupy DSD.

Więcej o programie DSD II na stronie szkoły w zakładce Deutsches Sprachdiplom, szczegółowe informacje można uzyskać w sekretariacie szkoły oraz pod nr tel. 85 65 11 416.

Serdecznie zapraszamy!

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

Terminy spotkań międzyszkolnych popołudniowych grup DSD w roku szkolnym 2020/2021 – klasy ósme

UWAGA! Nie dotyczy uczniów Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi wchodzącej w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku.

Pierwsze zajęcia dla uczniów klas ósmych szkoły podstawowej odbędą się:

- dnia 2 września 2020 r. (środa) w godz. 18.00 – 19.30 grupa p. Barbary Kornieluk (sala 4)
- dnia 3 września 2020 r. (czwartek) w godz. 17.00 – 18.30 - grupa p. Agnieszki Zalewskiej (za p. Barbarę Twarowską) (sala 4).

Terminy zajęć międzyszkolnych grup popołudniowych Deutsches Sprachdiplom DSD w roku szkolnym 2020/2021

Klasa

Nauczyciel

Terminy spotkań

Sala

VIII SP

p. Agnieszka Zalewska

wtorek 1700 - 1830

czwartek 1700 - 1830

4

p. Barbara Kornieluk

poniedziałek 1800 – 1930

środa 1800 – 1930

4

Proszę o zapoznanie się z „Zarządzeniem nr 71/20 Dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku z dnia 31.08.2020 r. w sprawie wprowadzenia obowiązków i zasad dotyczących zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19 obowiązujących na terenie Szkoły od 1 września 2020 r.” (https://zso2bialystok.pl/pliki/zarzadzenia/71.20.pdf) oraz przestrzeganie zawartych w nim zasad bezpieczeństwa w związku z sytuacją epidemiologiczną.

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

Wręczenie Dyplomów DSD 2020

“Znajomość języków jest bramą do wiedzy.”
‒ Roger Bacon –

Dnia 26 czerwca 2020 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku odbyła się kameralna uroczystość wręczenia Dyplomów Deutsches Sprachdiplom der Kultusministerkonferenz – Zweite Stufe (DSD II) . Pięćdziesięciu Absolwentów programu miało możliwość odebrania certyfikatu z rąk Pana Dyrektora oraz swoich Nauczycieli Języka Niemieckiego. Wprawdzie w małych grupach, ze względu na tegoroczne wymogi sanitarne, ale z wielką radością Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie wzięli udział w spotkaniu. Były podziękowania, wspomnienia, pytania o plany na przyszłość.

Swoją przygodę z językiem niemieckim w programie DSD tegoroczni Absolwenci rozpoczęli w 2014 roku w pierwszej klasie gimnazjum. Przez 3 lata uczyli się języka w grupach DSD w naszej szkole w wymiarze 4 godzin tygodniowo, następnie po rozpoczęciu nauki w II LO – 6 godzin tygodniowo. Do egzaminu przystąpili w części pisemnej w listopadzie, w części ustnej w grudniu 2019 roku. Część pisemna egzaminu została wysłana do Niemiec, gdzie egzaminatorzy zewnętrzni ocenili prace Uczniów. W lutym 2020 roku otrzymaliśmy informację, że wszyscy Uczniowie z naszej szkoły zdali egzamin i uzyskali państwowy Dyplom Językowy Stałej Konferencji Ministrów Kultury, Nauki i Oświaty Landów Niemieckich poziom II !

Absolwenci programu Deutsches Sprachdiplom dzięki nauce w grupach DSD w II LO nie tylko zdobyli certyfikat znajomości języka niemieckiego na najwyższym poziomie. Certyfikat, który spełnia wymogi standardów egzaminów końcowych w szkołach niemieckich oraz standardów europejskich, odpowiada poziomowi C1 – poziomowi biegłości językowej - według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. Dyplom DSD zwalnia z egzaminu z języka niemieckiego na wszystkie wyższe uczelnie w Niemczech. Podejmując wyzwanie nauki dodatkowego języka obcego w tak wymagającym programie jakim jest DSD Uczniowie wzięli odpowiedzialność za swoją edukację. Kształcili zatem szereg kompetencji potrzebnych w przyszłości, takich jak - samodyscyplina, dobra organizacja pracy, komunikatywność oraz umiejętność pracy w zespole.

Gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w dalszej edukacji!

WIELKI SUKCES ONLINE!

Z wielką radością informujemy, że nasze dwie uczennice Maria Koruch z klasy 2g i Lara Swierkot z klasy 1b2 awansowały do finału ogólnopolskiego konkursu Jugend debattiert in Mittel-, Ost- und Südosteuropa. Zarówno Maria jak i Lara wygrały swoje debaty prowadzone w języku niemieckim i będą jesienią reprezentowały naszą szkołę w ogólnopolskim finale, w którym udział weźmie ośmiu najlepszych uczniów z Polski.

Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną debaty po raz pierwszy odbyły się online. Nasze uczennice do konkursu przygotowywał prof. Łukasz Krawczyk.

Ciekawa nauka On-line

W poniedziałek 1 czerwca  w ramach programu PASCH odbyło się spotkanie on-line w języku niemieckim uczniów grupy DSD klasy VII z rodzimym użytkownikiem języka - przyszłą nauczycielką (obecnie jeszcze studentką) , która w prosty sposób opowiadała o swoim kraju. Uczniowie mieli okazję posłuchania żywego języka niemieckiego i prowadzenia rozmowy w tym języku. W praktyce oznaczało to zadawanie pytań i reagowanie na postawione przez studentkę pytania. Siódmoklasiści doskonale dali sobi radę, choć języka niemieckiego uczą się dopiero od września. Spotkanie urozmaiciła ciekawa prezentacja o kraju naszych zachodnich sąsiadów. Był to przykład kreatywnej i efektywnej lekcji, jaką przeprowadzić można również w formacie on-line.

paschpasch1

Zajęcia online w międzyszkolnych grupach popołudniowych DSD

Informuję, że od 11 maja 2020 r. zajęcia w międzyszkolnych grupach popołudniowych Deutsches Sprachdiplom będą odbywały się zdalnie przy użyciu platformy Microsoft Teams, zgodnie z następującym harmonogramem:

Klasa VIII grupa p. Marty Sołowianowicz – poniedziałki (17.15 - 18.00) oraz środy (17.00 - 17.45)
Klasa VIII grupa p. Barbary Kornieluk – wtorki (18.00 – 19.30)
Klasa VII grupa p. Barbary Kornieluk – poniedziałki (18.00 – 19.30)
Klasa VII grupa p. Barbary Twarowskiej – wtorki (17.00 – 18.30).

dyrektor szkoły
Dariusz Bossowski

Finalistka Olimpiady Języka Niemieckiego

Z wielką radością informuję, że Agnieszka Szpakowska, kl. 3b została Finalistką Olimpiady Języka Niemieckiego oraz uzyskała tym samym 100% z egzaminu maturalnego z języka niemieckiego.
Serdecznie gratulujemy!

Dariusz Bossowski
dyrektor szkoły

Kontakt

85 65 11 416