„II Liceum Ogólnokształcące jest szkołą osadzoną na silnych fundamentach historii, szanującą tradycję, doświadczoną i umocnioną pracą wielu ludzi a wzorem swojej patronki – niestrudzoną w aktywności na rzecz lepszej przyszłości” – tymi słowami Dyrektor szkoły Pan Dariusz Bossowski przywitał nauczycieli i uczniów zgromadzonych na uroczystych obchodach 104. rocznicy nadania II Liceum Ogólnokształcącemu  - imienia Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.
    Odbyły się one 22 listopada 2023 roku i były okazją do zaprezentowania sukcesów naukowych, artystycznych i sportowych uczniów w minionym roku szkolnym. Uroczystą akademię poprowadzili uczniowie klas o profilu humanistycznym – Julia Płochocka i Błażej Bobowik z klasy 4E oraz Aleksandra Łukaszewicz i Maksymilian Banachowicz z klasy 1E.
Niezwykle ważnym momentem Święta było wprowadzenie sztandarów szkoły – tych historycznych, którym cześć oddawały starsze pokolenia, jak i współczesnego, przed którym dzisiaj uczniowie składają uroczyste ślubowanie w pierwszym roku swojej nauki.
    Po wspólnym odśpiewaniu hymnu głos zabrał Pan Dyrektor, który przywoławszy największe sukcesy uczniów w roku szkolnym 2022/2023, przekazał gronu pedagogicznemu życzenia „zawodowego i osobistego spełnienia, zapału i pomysłów prowadzących świat w dobrym kierunku”. Pan Dyrektor skierował swoje słowa także do uczniów, życząc im: „aby codziennie na nowo upewniali się, że podejmując decyzję o nauce w naszej szkole, zrobili duży krok w stronę osobistego rozwoju”.
Ważnym i symbolicznym momentem uroczystości było przekazanie władzy książęcej i zaszczytu reprezentowania szkoły przez ustępującą parę reprezentacyjną – Julię Sosnę i Huberta Kozłowskiego –  nowo wybranym: Sapieżance – Mai Garbacik i Sapiesze – Michałowi Karpiukowi. To oni otrzymali od Pana Dyrektora symboliczny klucz do szkoły - oznakę panowania i potwierdzenia nadanych przywilejów.
    W trakcie obchodów Święta Szkoły, zgodnie z wieloletnią tradycją, zaprezentowano laureatów wyróżnienia „Perła Księżnej”. Jest to nagroda, którą otrzymują uczniowie osiągający spektakularne sukcesy edukacyjne i prezentujący wzorową postawę oraz nauczyciele - pasjonaci, których praca zyskała wyjątkowe uznanie w oczach  podopiecznych. W tegorocznym plebiscycie Kapituła Konkursu wyłoniła zwycięzców w następujących kategoriach:
Nauczyciel – Pani Profesor Dorota Dobrowolska i Pani Profesor Magdalena Urwan
Uczeń II LO – Sylwia Sapkowska z kl. 4A
Uczeń na szóstkę – Aleksandra Żukowska  z kl. 8A
Pan Dyrektor Dariusz Bossowski pogratulował dumnym laureatom i wręczył im honorowe wyróżnienia – dyplomy oraz pamiątkowe statuetki.
Oficjalną część uroczystości wzbogaciła bogata oprawa artystyczna: śpiew w wykonaniu chóru szkolnego i solistów: Antoniego Giergiela i  Miłosza Mancewicza, występ zespołu muzycznego w składzie: Antoni Cybulko, Antoni Sidorowicz, Patrick Anderson, Jan Ostaszewski oraz taniec zaprezentowany przez Zuzannę Sobczyk, Filipa Stefaniaka, Małgorzatę Kitę, Alicję Bielecką, Oliwię Michalewicz, Natalię Gawryluk, Weronikę Sawczuk.  Zwieńczeniem tej części obchodów była etiuda teatralna przedstawiona przez Maję Mantur – uczennicę klasy 4B, która pod postacią tajemniczego Ducha Szkoły, podkreślała nierozerwalny związek przeszłości z teraźniejszością, tradycji z nowoczesnością.
    Uroczyste obchody Święta Szkoły, mimo iż dobiegły już końca, są dla społeczności szkolnej źródłem nieustającej inspiracji. Stanowią motywację do wytężonej pracy, której owocem mają być kolejne sukcesy edukacyjne rozsławiające imię szkoły i jej zacnej patronki Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej.