W dniu 28 listopada 2023 r. z Okazji „Święta Szkoły” odbył się po raz dwudziesty tradycyjny turniej szachowy o Puchar Dyrektora ZSO nr 2 w Białymstoku. Na starcie stanęło 30 uczniów reprezentujących SP nr 53 oraz II LO. Tempo gry wynosiło 10 minut dla zawodnika na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii. Grano na dystansie 6 rund. Faworyci nie zawiedli. Po ponad trzygodzinnej rywalizacji - Puchar z rąk Pana Dyrektora Dariusza Bossowskiego –zasłużenie odebrał Szymon Ptaszyński z klasy IC. Zwycięzca zgromadził 5,5 pkt i nie przegrał żadnej partii. Po 5 pkt uzyskali Adrian Moroz z klasy 3B  - II miejsce oraz Piotr Pęksa z klasy 8B - III miejsce. Jaszczuk Piotr z klasy 8B z dorobkiem 4,5 pkt uplasował się na IV miejscu, V miejsce nieoczekiwanie zajął Aleksander Zieniewicz z klasy 7B (4 pkt z 6 możliwych),VI nagrodzone miejsce przypadło Zuzannie Pęksie z klasy 2A (4 pkt z 6 możliwych). Nad przebiegiem rozgrywek czuwała Pani Kamila Klimaszewska - Sędzia I klasy, a o oprawę organizacyjną zadbała Pani Profesor Agnieszka Mendelsberg. W tym roku młodym szachistom towarzyszyło przesłane Irvinga Cherneva : ,,Każdy mistrz szachowy był kiedyś początkującym" .