Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. K. Makuszyńskiego w Białymstoku  oraz Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki przy Wydziale Matematyki Uniwersytetu w Białymstoku ogłaszają czwartą edycję Konkursu na Eksperyment Matematyczny. Konkurs w tym roku ma charakter międzynarodowy. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych klas VI-VIII oraz szkół ponadpodstawowych, którzy chcą poznawać matematykę poprzez wykonywanie pracy badawczej.
Aby zainspirować uczniów do eksperymentowania, pracy badawczej i samodzielnego odkrywania matematyki, we współpracy ze Szkołą Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi w Białymstoku ogłosiliśmy w kwietniu 2021 roku po raz pierwszy Konkurs na Eksperyment Matematyczny.
Cele konkursu to:

• popularyzacja matematyki, kształtowanie i wzmacnianie zainteresowania matematyką,
  • zainteresowanie uczniów metodą badawczą i samodzielnym odkrywaniem praw rządzących światem,
  • pokazanie matematyki od strony twórczej, poszukującej, nie tylko oczekującej na bierne jej przyswojenie przez uczniów.

Uczestnikami konkursu mogli być uczniowie szkół podstawowych klas VI-VIII oraz szkół ponadpodstawowych, którzy chcą poznawać matematykę poprzez wykonywanie pracy badawczej.
Zadanie konkursowe polegało na zaplanowaniu i przeprowadzeniu eksperymentu prowadzącego do wniosków o treści matematycznej, a także udokumentowaniu tego działania w formie prezentacji (zawierającej zdjęcia pokazujące przeprowadzenie eksperymentu) lub filmu i przesłaniu tej dokumentacji na wskazane adresy mailowe lub - w przypadku, gdy plik zawierający np. film jest duży - załączenie linku do miejsca, w którym został umieszczony w chmurze.

Eksperyment Matematyczny - galeria prac konkursowych (uwb.edu.pl)

W imieniu organizatorów konkursu
Nauczyciele matematyki ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Białymstoku