„Spotkania z ludźmi czynią nasze życie wartym przeżycia.”

Guy do Maupassant

Słowa wybitnego francuskiego pisarza stały się inspiracją do zorganizowania II edycji projektu „Poznaj Mistrza”, który w 2017 roku zainicjował dr Jacek Brzozowski, ówczesny nauczyciel historii w II Liceum Ogólnokształcącym. Głównym założeniem projektu jest rozwijanie zainteresowań uczniów oraz inspirowanie ich do twórczego kreowania własnej przyszłości. Realizacji tego celu służyć mają spotkania i rozmowy z osobami, które dzięki pasji, ambicji i ciężkiej pracy, odniosły sukces w różnych dziedzinach życia i są mistrzami w swoich profesjach.

Dzisiaj, 4 marca 2024 r. w murach szkoły gościliśmy Państwa Eleonorę i Andrzeja Mellerów – małżeństwo oddane pasji podróżniczej. Państwo Mellerowie w trakcie spotkania pod hasłem „Kamperem do Kabulu” opowiedzieli uczniom klas pierwszych i drugich o swoich wyprawach, m.in. o niezwykłej wędrówce przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran do Afganistanu. Fascynująca opowieść o Bliskim Wschodzie stała się punktem wyjścia do rozmowy o korzyściach i niebezpieczeństwach podróżowania do tak odległych geograficznie i kulturowo państw.  Uczniowie byli także zainteresowani realiami pracy dziennikarza i korespondenta wojennego, którą wykonuje Pan Andrzej Meller oraz zaangażowaniem Państwa Mellerów w pomoc walczącej Ukrainie.

Spotkanie rozpoczynające II edycję cyklu „Poznaj Mistrza”, którego gospodarzem był uczeń klasy 2e Jacek Jancewicz, doskonale pokazuje, że mimo wszechobecnej technologii umożliwiającej szybkie pozyskiwanie informacji, nic nie jest w stanie zastąpić rozmowy z drugim człowiekiem. To właśnie osobista i szczera opowieść o pasji, wyzwaniach, pokonywaniu trudności i spełnianiu marzeń może inspirować młodzież do poszukiwania własnej drogi lub skłonić ich do zmiany życiowych planów. Jesteśmy przekonani, że kolejne spotkania i rozmowy będą równie interesujące i wartościowe dla uczniów naszej szkoły.

Magdalena Urwan