W tym tygodniu w naszej szkole odbyły się obchody 84 rocznicy wybuchu II wojny światowej i napaści sowieckiej na Polskę. Uczniowie na lekcjach historii zapoznawali się
z tragicznymi wydarzeniami tamtego okresu. Młodzież przygotowała prezentacje, filmy, plakaty, odbyły się też debaty w czasie których poruszano tematykę wojenną. Uczniowie mogli też obejrzeć wystawę poświęconą kampanii wrześniowej.

Druga wojna światowa była największym konfliktem zbrojnym w historii, który objął zasięgiem działań wojennych trzy kontynenty i pochłonął dziesiątki milionów ofiar. W jej wyniku  zginęło blisko 6 milionów obywateli polskich. Ofiary to przede wszystkim ludność  cywilna. Polska poniosła największe straty ludnościowe spośród krajów europejskich,
w stosunku do ogólnej liczby ludności przed wybuchem wojny. Działania wojenne na ziemiach polskich toczyły się aż do zakończenia wojny w 1945 roku. Rząd RP na uchodźctwie przez cały okres trwania wrogiej okupacji nie podpisał aktu kapitulacji, a konspiracyjne oddziały ruchu oporu w kraju oraz Polskie Siły Zbrojne na innych frontach walczyły o wolność Ojczyzny. Był to czas bohaterstwa, ale też ogromnego cierpienia, który pozostawił trwały ślad w naszej narodowej pamięci.

Każda rocznica jest okazją do refleksji nad przeszłością i uczczenia pamięci tych, którzy walczyli i stracili życie w czasie tego konfliktu zbrojnego. Bo ważne jest, żeby pamiętać.
I trzeba pamiętać, żeby wiedzieć.