W piątek 13 października 2023 r. w naszej szkole miała miejsce bardzo ważna i podniosła uroczystość. Uczniowie klas pierwszych II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku, w obecności Dyrekcji szkoły i wychowawców, złożyli uroczyste ślubowanie.

To doniosłe wydarzenie zostało poprzedzone wspólnym odśpiewaniem Hymnu Państwowego oraz wystąpieniem Pana Dyrektora Dariusza Bossowskiego, który kierując swe słowa do uczniów, podkreślił, że stali się oni teraz pełnoprawnymi członkami społeczności II LO - “szkoły, która swoją pozycję buduje na szlachetnych ideałach patronki – księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej. Są nimi: wrażliwość na dobro drugiego człowieka, kult nauki oraz twórcze rozwiązywanie problemów.”

Pan Dyrektor zapewnił pierwszoklasistów, że spotkają się tu “z troską, opieką i chęcią współpracy ze strony znakomitej kadry pedagogicznej" oraz dodał:

“ Na pewno poznacie mentorów, którzy poprowadzą was przez meandry nauki, trenerów i mistrzów, którzy zadbają o Wasz wszechstronny rozwój.”

Wypowiedź Pana Dyrektora została zakończona słowami: “ Nie bójcie się marzyć. Odważcie się być mądrymi.”

Tekst roty ślubowania odczytała pani Maria Zdrajkowska a przedstawiciele klas pierwszych –Mikołaj Ławreszuk z klasy 1a, Klaudia Kozłowska z klasy 1b, Filip Kozłowski z klasy 1c, Anna Jurczuk z klasy 1d, Szymon Kuźniarz z klasy 1e, Antonina Roj-Rojewska z klasy 1f, Paweł Zapora z klasy 1g oraz Marek Seweryn z klasy 1g – złożyli w imieniu swoim i swoich kolegów przyrzeczenie na sztandar szkoły, zobowiązując się do godnego reprezentowania II Liceum, dochowywania wierności jego tradycjom, postępowania zgodnie z zasadami humanizmu, patriotyzmu i tolerancji oraz życia w poszanowaniu honoru i godności drugiego człowieka.

W imieniu Wychowawców klas pierwszych głos zabrała Pani Profesor Ewa Grochowska. Kilka słów do uczniów skierowała  również przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego II LO- Martyna Szumowska z klasy 4a.

Uroczysty charakter wydarzenia podkreślił wspaniały występ artystyczny w wykonaniu Marii Ciężkowskiej z klasy 3d. Uczennica pięknie zaśpiewała piosenkę Adele pt. "Someone like you".

Ten wyjątkowy dzień, którego zwieńczeniem był akt ślubowania, powinien na zawsze pozostać w pamięci uczniów i przypominać im o zobowiązaniu, którego się podjęli, przekraczając mury II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.